Czy kamień szlachetny uszlachetnia?
Świat kamieni szlachetnych wciąż pozostaje wielką tajemnicą. Zaledwie garstka osób posiada wiedzę o właściwościach poszczególnych kamieni i niechętnie się nią dzieli.
W Tilsam postanowiliśmy dzielić się z nasza społecznością wszystkim. Chcemy szerzyć świadomość dotycząca kamieni szlachetnych i ozdobnych, bo każdy z nas ma prawo i obowiązek wiedzieć w co inwestuje.
Zatem zaczynajmy.
Podstawowa klasyfikacja kamieni jubilerskich to podział na kamienie szlachetne i ozdobne ( i tym się dziś zajmiemy.)
Jest to podział, który jest najważniejszy z punktu widzenia konsumenta. Różnica między kamieniami szlachetnymi, a ozdobnymi, nie dotyczy tylko ich walorów wizualnych, ale przede wszystkim ich ceny, a co za tym idzie wartości inwestycyjnej w czasie.
Kamienie ozdobne, występują w przyrodzie znacznie częściej niż kamienie szlachetne, dlatego nie są tak unikatowe, a co za tym idzie – kosztowne.
Nie są one również przezroczyste ( często jednokolorowe, mleczne), posiadają mniejszy połysk i mniejszą twardość.
W przyrodzie występują najczęściej w bryłkach, dlatego by zachować ich efekt wizualny, wymagają obróbek szlifierskich.
Kamienie ozdobne to:
Agat, Amazonit, Ametyst, Awenturyn, Ametryn, Chalcedon, Chryzakol, Chryzopraz, Cytryn, Fluoryt, Granat, Hematyt, Howlit, Karneol, Lapiz Lazuli, Pyrit, Sodalit, Jadeit, Jaspis, Kryształ górski, Kwarc, Labradoryt, Obsydian, Onyks, odmiana niebieskiego Opala Owyhee ( pomimo, iż opale są zaliczane do kamieni szlachetnych to odmiana Owyhee jest uznawana za nieszlachetną i dużo mniej wartościową niż jej szlachetniejsi odpowiednicy), Piasek Pustyni, Rodonit, Turkus, Tygrysie oko.
Są to kamienie najczęściej oprawiane w srebro, z uwagi na ich niższa cenę i brak waloru kolekcjonerskiego. Podkreślamy (bo często konsument jest wprowadzany w błąd) – kamienie ozdobne nie są kamieniami szlachetnymi!
Kamienie szlachetne to przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne) oraz dużą trwałością ( powyżej 7 w skali Mohsa – z drobnymi wyjątkami jak np Opale).
Ludzie już w starożytności przypisywali duże znaczenie kamieniom szlachetnym. Wykorzystywano je do produkcji biżuterii, jednak początkowo ich piękny wygląd nie miał aż tak dużego znaczenia, jak współcześnie. Znacznie ważniejsze od walorów dekoracyjnych, były ich właściwości – kamienie szlachetne miały przynosić swoim posiadaczom bogactwo, miłość i zdrowie.
Jak rozpoznać kamienie szlachetne?
Każdy rodzaj kamieni szlachetnych ma szereg właściwości i cech, które pozwalają odróżnić go od kamieni sztucznie stworzonych w laboratoriach czy ozdobnych.
Na świecie występuje obecnie ponad 4 tysiące różnych minerałów i skał, jednak jedynie niewielka ich część zalicza się do grupy o najbardziej pożądanych właściwościach. W jubilerstwie rzadko wykorzystuje się kamienie w naturalnym kształcie – większość z nich, przed oprawieniem poddawana jest starannej obróbce i szlifowaniu, dzięki czemu zostaje wydobyty wysoki połysk i intensywny odcień (niektóre kamienie szlachetne mogą być bezbarwne, przezroczyste).
Do najważniejszych cech minerałów, które określa się mianem kamieni szlachetnych, należą:
• wysoki połysk, który sprawia, że kamienie odbijają światło;
• wysoka twardość;
• duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne;
• czystość barwy;
• cechy indywidualne, wyjątkowe dla poszczególnych rodzajów kamieni szlachetnych.
Kamienie szlachetne to:
Akwamaryn, Aleksandryt, Diament, Morganit, Opal, Rubin, Skapolit, Spinel, Szafir, Szmaragd, Tanzanit, Turmalin, Topaz.
Czy Kamień szlachetny uszlachetnia ?
Mottem naszej marki jest hasło: „Lepiej być unikalnym, niż idealnym”.
Dlatego postanowiliśmy odejść od tradycji agresywnego szlifowania kamieni szlachetnych i zmiany ich naturalnego kształtu – jeśli nie wymaga tego uroda kamienia. Ich wartość, rzadkość występowania i unikalność nie pozwala nam na drastyczne naruszanie ich naturalnych form, wykreowanych przez przyrodę. W Tilsam uważamy, że Natura jest nieomylna, dlatego jej kreacja jest przez nas szanowana, a szlachetny kamień przez Nią stworzony, w przeważającej części, jest oprawiany w takiej formie w jakiej występuje w przyrodzie.
Czy kamień szlachetny uszlachetnia ?
Tego nie wiemy, ale szacunek do Matki Natury i jej stworzenia – uszlachetnia na pewno.